تبلیغات
علوم سرا - مولکول هایی که جهان را تغییر دادند
 
علوم سرا
درباره وبلاگ


ازداغ حسین اشک نم نم داریم درخانه سینه تاابدغم داریم
پیراهن وشال مشکی آماده کنید چندروزدگرتابه محرم داریم
محرم، ماه ایثار و از جان گذشتگی است! ماه عشق و شور و فریاد است! ماه سرافرازی بر فراز نیزه هاست!
ماه آمیختن با خون و آمیختن عشق است.
سلام بر حسین (ع)

هُرم سوزان كویر، بر خستگی كاروانیان نیشتر می زند و بدن های خسته آن ها را می آزارد. خورشید غروب دوم محرم، آرام خود را در تنگنای افق جای می دهد. كاروان بر سینه تفتیده بیابان توقف می كند. صدایی می پرسد: این جا كجاست؟ پاسخ می آید: این جا كربلاست! آری، حسین (ع) به كربلا می رسد و دل كویر را در تب و تاب می اندازد. آسمان نیز، چهره در هم كشیده است. زمین بغض خود را فرو می خورد. فرات بی صدا اشك می ریزد و خارها خود را به دست نسیم گرم سرنوشت داده اند.

فرا رسیدن ماه محرم را برعاشقان ابا عبداله الحسین (ع) تسلیت عرض می نمائیم.

مدیر وبلاگ : احمد توکلی
نویسندگان

همه مولکول ها خواص یکسانی ندارند. برخی مولکول ها جان میلیون ها نفر را نجات داده اند، برخی محیط زیست را به نابودی کشانده و برخی دیگر جهان ما را رنگین کرده اند. در اینجا چند مولکول را انتخاب کردیم که مسیر تاریخ بشر را تغییر داده اند
پنی سیلین (R-C۹H۱۱N۲O۴S)                     

آسپیرین (C۹H۸O۴)                            

سدیم استئارات (NaC۱۸H۳۵O۲)   

لاستیک (C۵H۸)        

مورفین (C۱۷H۱۹NO۳)

آمونیاک (NH۳)

پنی سیلین (R-C۹H۱۱N۲O۴S)
در سال ۱۹۲۸ که الکساندر فلمینگ، میکروبیولوژیست بریتانیایی، پنی سیلین را به طور اتفاقی کشف کرد، هیچ گاه نمی توانست تاثیر آن را بر پزشکی نوین تصور کند. فلمینگ دریافت که در ظرف پتری حاوی کپک، باکتری رشد نمی کند. به این ترتیب وی نخستین آنتی بیوتیک جهان را کشف کرد. پیش از دهه ۱۹۴۰ که استفاده از پنی سیلین رواج یافت زخم و جرات و بیماری هایی مانند سیفیلیس مرگبار بود، اما از زمان استفاده از این دارو، تاکنون جان ۲۰۰ میلیون نفر از مرگ نجات یافته است

سدیم کلرید (NaCl)
نمک مسیر تمدن نوین بشر را هموار کرد. بشر از چهار هزار سال پیش از نمک برای نگهداری سبزی و گوشت استفاده می کرد. پیشینیان ما توانستند با استفاده از نمک مواد غذایی را برای روزگار سختی ذخیره کنند، به سفرهای طولانی بروند و در وضعیت های آب و هوایی دشوار زنده بمانند. علاوه بر این یکی از اجزای مهم برای تولید مواد شیمیایی مختلف از جمله صابون و کاغذ است. تقاضا برای مصرف نمک چنان بالاست که تنها در سال ۲۰۰۶، ۲۴۰ میلیون تن نمک تولید شد.

 
پتاسیم نیترات (KNO۳)
پتاسیم نیترات یکی از اجزای مهم باروت است و بشر توانست با استفاده از آن گلوله را از اسلحه شلیک کند، به همین دلیل چهره میدان جنگ تغییر کرد. امروزه حدود ۵۰۰ میلیون قبضه سلاح سبک در اختیار مردم است که باعث می شود دست کم هزار فقره قتل در هر روز اتفاق بیفتد. به احتمال بسیار، فرمول باروت در قرن هشتم کشف شد، اما برای اولین بار در قرن سیزدهم برای شلیک توپ از آن استفاده شد.

 
آسپیرین (C۹H۸O۴)
آسپیرین پرکاربردترین دارو در جهان است و هر ساله بیش از ۱۰۰ میلیارد قرص از آن مصرف می شود. جزء فعال این دارو که در پوست درخت بید یافت می شود، از قرن پنجم پیش از میلاد برای درمان سنتی بیماری ها استفاده می شد. اما تا سال ۱۸۹۷ که فلیکس هافمن شیمیدان آلمانی آسپیرین را به روش آزمایشگاهی به شکل خالص و پایدار آن تولید کرد، استفاده از آن فراگیر نشد. این دارو اولین داروی سنتزی جهان نیز محسوب می شود. هم اکنون آسپیرین برای درمان بیماری های بسیار گوناگون، از تب و آرتروز (التهاب مفاصل) گرفته تا پیشگیری از حمله قلبی، سکته و جنون کاربرد دارد.

 
سدیم استئارات (NaC۱۸H۳۵O۲)
بسیار دشوار است که چگونگی زندگی بشر را پیش از ابداع صابون تصور کنیم. در آن زمان هم رعایت دقیق بهداشت برای جلوگیری از رشد و گسترش بیماری ها بسیار مهم بود. راز کارکرد جادویی سدیم استئارات (جزء فعال صابون) کمک به حل شدن چربی در آب است. طبق نظر بنیاد کودکان سازمان ملل، شستن دست ها با صابون با کاهش آلودگی ها، از حدود ۴/۱ میلیون فقره مرگ در هر سال می کاهد.

سیلیسیم (Si)
ساخت نخستین ترانزیستور سیلیکونی در سال ۱۹۵۴ راهی را آغاز کرد که امروزه به بازار جهانی ۱۶۰ میلیارد دلاری صنایع نیمه رسانا ختم شده است. سیلیسیم یکی از اجزای مهم تراشه های کامپیوتری و مدارها است و تخمین می زنند هم اکنون در جهان بیش از یک میلیارد کامپیوتر فعال است. از سیلیسیم در سلول های خورشیدی، تجهیزات ضد آب، ساخت مهر، مواد منفجره و ایمپلنت های پستان استفاده می شود.

 
لاستیک (C۵H۸)
قرن های متوالی از شیره گیاهان برای تولید لاستیک طبیعی استفاده می کردند. اما در سال ۱۸۳۹ که چارلز گودیر روشی یافت که ویژگی های استحکام، ماندگاری و کشسانی آن را تقویت کند، استفاده از لاستیک به شدت گسترش یافت. المر بولتون شیمیدان امریکایی در سال ۱۹۳۱، روشی برای ساخت لاستیک مصنوعی ابداع کرد تا اینکه در سال ۲۰۰۵ ، ۲۱ میلیون تن لاستیک تولید شد که ۵۶ درصد از کل این مقدار صرف تولید تایر و تیوب چرخ خودروها شده است. از دیگر کاربردهای لاستیک می توان به تولید دستکش، نوار لاستیکی و بالن اشاره کرد. حتی برخی از راکت ها و موشک ها را نیز با انرژی حاصل از سوخت های سنتزی پایه پلاستیک پرتاب می کنند.

 
دی اکسید سیلیسیم (Sio۲)
دی اکسید سیلیسیم که یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده شیشه است، از حدود پنج هزار سال پیش از میلاد کاربرد داشت. امروزه شیشه های موجود در جهان حدود چهار میلیارد مترمربع را می پوشاند. شیشه همچنین در ساخت لوله آزمایش، تلسکوپ، میکروسکوپ، آینه و لنز دوربین ها کاربرد دارد.

 
پلی تن (n(C۲H۴)n
پلی تن که یکی از انواع پلاستیک ها با بیشترین کاربرد است، در ساخت کیسه های فروشگاهی، مفاصل مصنوعی و بطرهای پلاستیکی کاربرد دارد. حتی آدامس را هم با این ماده می سازند. امروزه استفاده از پلی تن چنان فراگیر شده است که تصور زندگی بدون آن دشوار است. اما در سال ۱۹۳۳ که اریک فاست و رجینالد گیبسون شیمیدانان انگلیسی این ماده را کشف کردند، گمان کردند این محصول فقط یک ماده زائد است. اما پس از گذشت ۷۰ سال هر ساله بیش از ۶۰ میلیون تن پلی تن تولید می شود. اما این ماده یک جنبه ناخوشایند هم دارد که تعداد زیاد گورستان های زباله است، چراکه چندصد سال طول می کشد تا این ماده تجزیه شود.

د.د.ت (C۱۴H۹CL۵)
در دهه های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ از د.د.ت برای نابودی مالاریا در اروپا و شمال امریکا استفاده کردند که به گفته سازمان بهداشت جهانی طی این برنامه حدود ۲۵ میلیون نفر از مرگ نجات یافتند. با این همه از همان دهه ۱۹۴۰ دانشمندان نسبت به خطرهای استفاده از د.د.ت هشدار دادند و آزمایش های دقیق در همان زمان درباره حشره کش های آلی کلردار، خطرناک بودن آن را برای انسان ها، حیوانات و محیط زیست آشکار ساخت. در نتیجه استفاده از این ماده در بسیاری از کشورها ممنوع یا محدود شده است

 
مورفین (C۱۷H۱۹NO۳)
مورفین را که یک ضد درد بسیار کارآمد است، اولین بار فردریک سه تورنر داروساز آلمانی در سال ۱۸۰۴ تهیه کرد. این دارو تا به امروز مهم ترین داروی به کار رفته برای کاهش درد در بیماری های کشنده همچون سرطان بوده است. هیچ داروی دیگری آثار ضد درد طولانی مدت و موثری همانند مورفین ندارد. با این همه، ۸۰ درصد از کل جمعیت دنیا تنها به شش درصد از تولید جهانی آن دسترسی دارند. از بیشتر مورفین تولید شده، به عنوان یکی از اجزای مهم ماده مخدر غیرقانونی هروئین استفاده می کنند که گردش مالی آن را بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار در سال تخمین می زنند.

 
آمونیاک (NH۳)
جمعیت رو به افزایش جهان در ابتدای قرن بیستم نمی توانست آمونیاک کافی برای تولید کود زمین های کشاورزی فراهم کند. اما پس از کشف یک شیوه تولید انبوه آمونیاک، با نام روش هابی، امروزه حدود دو میلیارد نفر از مردم جهان از گرسنگی نجات یافتند. هر ساله حدود ۱۰۰ میلیون تن آمونیاک به عنوان ماده اولیه کود تولید می شود. البته آمونیاک یکی از اجزای مهم به کار رفته در مواد منفجره نیز محسوب می شود

  
آهن (Fe)
۹۰ درصد از کل تولید فلز در جهان، مربوط به آهن است. بدون آهن، از خطوط انتقال نیرو و پالایشگاه هم خبری نبود. آهن یکی از اجزای مهم خودروها، قطار، هواپیما، کشتی، یخچال، ماشین ظرفشویی و کامپیوتر است. آهن در تولید حشره کش، تصفیه آب و فاضلاب و تولید آمونیاک به کار می رود.
آهن را از ۳۵۰۰ سال پیش ذوب می کردند، اما از سال ۱۸۵۶ که «هنری بسمر» مهندس انگلیسی روش کم هزینه یی را برای تولید انبوه فولاد از آهن ارائه کرد، کاربرد آن به شدت افزایش یافت. تنها در سال ۲۰۰۷، ۱۹۰۰ میلیون تن سنگ آهن تولید شد که ۹۸ درصد آن برای تولید فولاد به کار رفت.

 
اتانول (C2H5OH)
اگر کسی سرگیجه داشته باشد، همه چیز را دو تا ببیند و بی دلیل جذب کسی شود، به احتمال بسیار، الکل نوشیده است. هم اکنون در جهان حدود دو میلیارد نفر الکل می نوشند. مورخان حدس می زنند بشر اتفاقی و هنگامی که آب باران به انبار غله راه یافت و سپس نور خورشید آنها را تخمیر کرد، الکل را کشف کرد. مشروبات باعث کاهش کمرویی، کاهش درد و تغییر خلقیات می شود. مصرف الکل سومین عامل مرگ ومیر در کشورهای توسعه یافته است.

 
سولفوریک اسید (H2so۴)
میزان تولید سولفوریک اسید در هر کشوری، معیار مناسبی برای سنجش توانایی های صنعتی آن کشور است، زیرا برای تولید تقریباً همه مواد صنعتی، در برخی از مراحل، استفاده از این ماده خورنده ضروری است. این ماده در معدن کاری، تولید فولاد، پالایش نفت و تولید مواد شیمیایی، همچنین تولید کود، مواد پاک کننده و پلاستیک کاربرد دارد. با این توصیف، عجیب نیست که این ماده به عنوان «سلطان مواد شیمیایی» معروف است. سولفوریک اسید در قرن هشتم کشف شد، اما در سال ۱۷۴۰ که جان روباک شیمیدان انگلیسی روشی برای تولید انبوه آن ابداع کرد، به مقدار زیاد در دسترس قرار گرفت. تولید سولفوریک اسید در جهان در سال ۲۰۰۵ را حدود ۱۹۳ میلیارد تن تخمین می زنند


 
کربن دی اکسید (CO۲)
جوزف بلک شیمیدان اسکاتلندی این گاز گلخانه یی مهم را در دهه ۱۷۵۰ کشف و جداسازی کرد. در آن هنگام، انتشار گاز Co۲ تولید بشر حدود سه میلیون تن در سال بود، اما در سال ۲۰۰۵ تنها از راه سوختن سوخت های فسیلی انتشار آن به ۹/۷ میلیارد تن رسید. کربن دی اکسید که پس از بخار آب دومین گاز گلخانه یی مهم محسوب می شود، گرما را در جو سیاره زمینی به دام می اندازد و با اثر گلخانه یی باعث افزایش دمای زمین می شود. انتشار گازهای گلخانه یی همچنان ادامه دارد و در صورتی که تغییر قابل توجهی در این وضعیت صورت نگیرد، انتظار داریم سطح آب دریاها افزایش یابد، پدیده های خشن جوی روی دهد و انقراض های گسترده یی صورت گیرد که نتیجه آن گرمایش سریع جهان استنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
دوشنبه 31 تیر 1398 06:49 ق.ظ
Ok, thus you’re imagine, although precisely why what's
pat him if I’m certainly not interested in him?
Fit, most girl with work-in be present at zip dating function due to the
fact to merely get back together in to see or maybe put into practice see.
The idea connected with zoom time would be to comprehend several staffs to mention indeed for you so that you can perhaps let them have a gamble soon after with take off
give birth to chocolate or evening meal with them. If they subsist repugnant then you understand definitely anyone don’t want to foresee them for a second time,
come up with a note than it resting on your own gain a advantage area.
Any time he or she really wants to commerce you, you
understand their him also anyone don’t.
A NO-NO When It Comes To Quickness Go out with La
جمعه 4 اسفند 1396 04:15 ق.ظ
چطوری من متوجه شدم این نوع از موضوع نیست، اما من مجبور بودم بپرسم.
آیا یک وبلاگ به خوبی ایجاد شده مانند شما انجام می شود
مقدار عظیم کار؟ من با نام تجاری جدید برای مدیریت یک وبلاگ هستم
اما من هر روز در مجله خود بنویسم. من می خواهم بلافاصله یک وبلاگ بسازم تا بتوانم
به اشتراک گذاری تجربه و مشاهده من در اینترنت. لطفا به من اطلاع دهید اگر شما هر گونه توصیه یا راهنمایی برای وبلاگ نویسان مشتاق جدید.
قدردانی آن
پنجشنبه 7 دی 1396 08:05 ب.ظ
اگر قصد دارید برای بهترین مطالب مانند من انجام دهید، فقط یک بازدید سریع از این وبسایت هر روز از آنجا که این ویژگی را فراهم می کند
محتویات، با تشکر
سه شنبه 21 آذر 1396 09:38 ب.ظ
با شکوه، بسیار آموزنده است. من تعجب می کنم که چرا متخصصین دیگر این بخش این را متوجه نمی شوند.
تو باید به نوشتنت ادامه بدهی. من مطمئن هستم، تو عالی هستی
پایگاه های خوانندگان در حال حاضر!
چهارشنبه 15 آذر 1396 11:04 ب.ظ
به راحتی می گویند که مقاله شما شگفت آور است. روشن در پست شما
به سادگی چشمگیر است و می توانم فرض کنم شما متخصص در این موضوع هستید.
با اجازه شما اجازه دهید من را به دست بگیرم
تغذیه برای نگه داشتن روز با پست آینده. با تشکر از یک میلیون و لطفا کار لذت بخش را ادامه دهید.
پنجشنبه 9 آذر 1396 11:39 ب.ظ
بله در نهایت کسی درباره نینتندو رایگان می نویسد.
پنجشنبه 18 آبان 1396 08:43 ب.ظ
این واقعا جلب توجه است، شما یک وبلاگ نویس بسیار ماهر هستید.
من به خوراک خود پیوستم و منتظر تلاش بیشتر هستم
از پست با شکوه شما. همچنین، وب سایت شما را در شبکه های اجتماعی من به اشتراک گذاشته ام
شنبه 13 آبان 1396 11:29 ب.ظ
من این جا چیزهای عالی متفاوتی یاد گرفته ام. قطعا ارزش گذاری نشانه برای بازبینی.
من تعجب می کنم که چقدر تلاش می کنید که این نوع را ایجاد کنید
از وب سایت بسیار آموزنده
شنبه 13 آبان 1396 11:00 ب.ظ
سلام، خیلی خوبه که نوشتم در مورد چاپ رسانه،
همه ما درک می کنیم رسانه ها یک منبع قابل توجه حقایق هستند.
شنبه 13 آبان 1396 09:40 ب.ظ
وبلاگ شیرین! من آن را در حالی که در یاهو در حال دیدن سایت پیدا کردم. آیا شما هر گونه راهنمایی در مورد چگونگی دریافت فهرست شده است
در اخبار یاهو من برای مدتی تلاش کرده ام اما هرگز
به نظر می رسد به آنجا برود! قدردانی آن
چهارشنبه 10 آبان 1396 12:28 ق.ظ
I was extremely pleased to discover this page. I wanted to thank
you for your time due to this fantastic read!!
I definitely savored every little bit of it
and i also have you bookmarked to check out new things in your
site.
دوشنبه 8 آبان 1396 07:42 ق.ظ
با تشکر از شما برای نوشتن خوب این در واقع یک حساب جادویی بود.

نگاهی به پیشرفت های بیشتر از شما لذت بخش تر!
با این حال، چگونه می توانیم ارتباط برقرار کنیم؟
دوشنبه 8 آبان 1396 06:55 ق.ظ
چه اطلاعاتی از عدم ابهام و حفظ
تجربه ارزشمند در مورد احساسات غیر منتظره.
دوشنبه 8 آبان 1396 06:36 ق.ظ
پسر، اجناس تو عالی هستن. من قبل از اینکه مطالب شما را در ذهن داشته باشم و شما فقط بسیار با شکوه هستید.
در واقع آنچه را که در اینجا به دست آورده اید دوست دارم، قطعا همان چیزی است که شما می گویید و
راه که در آن شما آن را می گویند. شما ساختید
آن را سرگرم کننده و شما همچنان به مراقبت برای آن ماندن بگیرید
معقول. من نمی توانم صبر کنم تا بیشتر از شما بخوانم.

این در واقع یک سایت عالی است.
دوشنبه 8 آبان 1396 05:49 ق.ظ
به طور طبیعی مانند وب سایت شما با این حال شما نیاز دارید
نگاهی به املای چندین مورد از خود ببرید
پست ها. تعدادی از آنها با مشکلات املایی فراوانی روبرو هستند و من در یافتن آن بسیار مشکل است
واقعیت را بگو و دوباره قطعا بیا
دوباره دوباره.
دوشنبه 8 آبان 1396 05:48 ق.ظ
در حقیقت مهم نیست اگر کسی بعد از آن آگاه نباشد
آن را تا بازدید کنندگان دیگر که آنها کمک خواهد کرد، بنابراین
در اینجا اتفاق می افتد
دوشنبه 8 آبان 1396 05:41 ق.ظ
اگر میخواهید دانش خود را بهبود ببخشید، فقط از این وبسایت بازدید کنید و با آن به روز باشید
آخرین اخبار ارسال شده در اینجا
دوشنبه 8 آبان 1396 05:13 ق.ظ
این اولین بار نیست که من این وب سایت را دیدم، من از این وب بازدید می کنم
سایت دایلی و حقایق دلخواه را از اینجا دریافت کنید.
شنبه 29 مهر 1396 09:40 ب.ظ
آها، گفتگوی دقیق خود را در مورد این مقاله اینجا در اینجا
وب سایت، من همه چیز را خوانده ام، بنابراین در این زمان من نیز هستم
اظهار نظر اینجا
شنبه 15 مهر 1396 08:25 ب.ظ
با تشکر از نگارش شیوای شما. این در واقع یک حساب سرگرمی بود.

به نظر می رسد پیچیده تر برای اضافه کردن دلپذیر از شما! با این حال، چگونه می توانیم در تماس باشیم؟
دوشنبه 30 مرداد 1396 05:02 ب.ظ
Awesome! Its genuinely remarkable article, I have got much clear idea about
from this paragraph.
یکشنبه 8 مرداد 1396 01:49 ق.ظ
Touche. Outstanding arguments. Keep up the great spirit.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 05:23 ب.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering
if you knew of any widgets I could add to my blog that
automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time
and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.
دوشنبه 21 فروردین 1396 08:51 ب.ظ
This is really interesting, You are a very skilled
blogger. I've joined your rss feed and look forward to seeking more
of your fantastic post. Also, I've shared your website in my social networks!
سه شنبه 15 فروردین 1396 04:59 ق.ظ
I do not even know the way I ended up here, however I believed this put up used to be great.
I don't recognize who you are but certainly you're going to a
well-known blogger when you aren't already. Cheers!
پنجشنبه 17 بهمن 1392 02:31 ب.ظ
سلام
وبلاگتون واقعا مفیده
خوشحال میشم لینکم کنین
تازه وبو راه اندازی کردم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی